Bobi wine dropped from shadow Cabinet,Zzaake,Kato Lubwama celebrates.

Bobi wine dropped from shadow Cabinet,Zzaake,Kato Lubwama celebrates.

Kyaddondo East Member of Parliament Robert Kyagulanyi Ssentamu alias Bobi Wine has been dropped from shadow cabinet where Leader of Opposition, Betty Aol Ochan named her a new cabinet and appointed Kato Lubwam a Minister of Culture and Performing Arts as Mityana MP Francis Zzaake was appointed on the East Africam Community committee

Ochan’s appointing the cabinet followed a shocking reshuffle in Opposition leadership in Parliament, a move that saw Speaker, Rebecca Kadaga halt some appointments, on grounds that the flouted Rules and Procedures of Parliament as some of the office holders’ tenure hadn’t elapsed.

Michael Kabaziguruka who has stayed away from Parliament following an accident last year was dropped as Shadow KCCA and has been replaced by Mukono Municipality MP, Betty Nambooze.

Shadow Cabinet

  1. Wilfred Niwagaba-Shadow Attorney General
  2. Medard Sseggona-Shadow Minister Justice and Constitutional Affairs
  3. Akol Anthony-Shadow Minister Finance
  4. Lucy Achiro- Shadow Minsiter Gender Labour and Social Development
  5. Ann Adeke- Shadow Minister Youth and Children Affairs
  6. Jonathan Odur- Shadow Minister Public Service & Presidency
  7. Francis Gonahasa- Shadow Minister Agriculture
  8. Peter Okot-Shadow Animal Industry
  9. Mathias Mpugga- Shadow Minister Education
  10. Allan Ssewanyana-Sports
  11. Bernard Atiku-Defence and Veteran Affairs
  12. Muwanga Kivumbi- Shadow Internal Affairs
  13. Joshua Anywarach-Shadow Human Rights
  14. Betty Nambooze-Shadow KCCA and Communications
  15. Geoffrey Katusabe-Shadow Foreign Affairs
  16. Zaake Francis-East African Community
  17. William Nzoghu-Works and Transport
  18. Julius Ochen- Shadow Health
  19. Simon Oyet -Energy and Mineral
  20. Charles Gutumoi-Tourism and Wildlife
  21. Sizomu Gashomu Relief and Disaster Preparedness
  22. Paul Lutamaguzi-Land and Housing
  23. Ibrahim Kasozi -Physical Planning
  24. Fred Turyamuhweza-Trade and Industry
  25. Emmanuel Ongiertho -Cooperatives
  26. Betty Muzanira -Local Government
  27. Joy Atim -Special Region Affairs
  28. Denis Lee- Science and Innovations and Technology
  29. Florence Namayanja-Water and Environment
  30. Kato Lubwama-Culture and Performing Arts
  31. Mohammed Nsereko-Security
(Visited 526 times, 1 visits today)